Jak vnímá Deepaka Jan Mühlfeit

“Deepak Chopra je člověkem, který spojuje úspěch a štěstí. Je to člověk, který ctí duchovní zákony, které naše společnost nechce akceptovat. Propojuje moudrost východu s potřebami západu, protože rozumí těmto dvěma světům. Před třemi lety společnost Microsoft uspořádala celosvětové setkání všech šéfů a Deepak nám přednášel leadership úplně jinak, než jsme byli dosud zvyklí. Poslouchali jsme přednášku o lidských hodnotách, o duchovním rozvoji, o tom, jak žít naplněný a šťastný život. Bylo to neuvěřitelně silné a myslím si, že před šesti lety by byl tento přednášející pro Microsoft naprosto nepřijatelný. Doba se mění a potřeby lidí také. Dnes je již zcela běžné, že uvědomělí manažeři poukazují na to, že profit, zisk firmy a péče o ostatní lidi a přírodu může žít dohromady a vytvářet kolem sebe prostředí a podmínky, které to podporují. Jedno nelze oddělit od druhého.

Deepak je velmi vzdělaný člověk, vystudovaný lékař, ale rozumí i počítačům, neuronovým sítím a samozřejmě i duchovnímu rozvoji. Vnímá svět jako jeden celek a zamýšlí se nad tím, jak by věci mohly fungovat lépe, dává návody pro lepší a uvědomělejší život. Díky Moorovu zákonu, coz je technologický zákon, který říká, že každé dva roky máme o sto procent lepší počítač, to však znamená, že chrlí dvojnásobek informací a exponenciálně tak roste i tlak na lidskou společnost a s tím spojený stres. Dle mého soudu je práce Deepaka Chopry nenahraditelná, protože tím, že chápe potřeby lidí západního světa a velmi dobře ovládá techniky, které pochází z východu, přináší ucelený pohled na fungování světa, relaxační a meditační techniky, které vedou ke zklidnění. Když to velmi zjednoduším, řeknu, že západní manažeři, ale potažmo i celá společnost se neumí vyrovnávat se stresem a toho stresu už bude vždy jenom víc, ne méně, právě díky množství informací, které se na nás chrlí. Možná si to tady ještě tolik neuvědomujeme, ale čím dál více na západ je to hmatatelnější. I když se Deepakovi někdy zazlívá, že píše knihy o bohatství, které jsou nadnesené, tak já vnímám, že on je most, který propojuje východ a západ a svět byznysu a duchovního nitra člověka. Jeho knihy jsem přečetl snad všechny a mohuje doporučit.”

Ing. Jan Mühlfeit – bývalý ředitel české pobočky Microsoft, bývalý viceprezident Microsoftu pro Evropu, Střední východ a Afriku, nyní působí na pozici Chairman Europe v Microsoftu a jako poradce pro mezinárodní organizaci AIESEC